Materiał Partnera

Cena na półce inna niż przy kasie – jakie masz prawo?

Cena na półce inna niż przy kasie – jakie masz prawo?

Niejednokrotnie skusiła Cię niska cena produktu na półce, po czym pani nabiła na kasie zupełnie inną, droższą? Nie wiesz, jakie masz prawo w takiej sytuacji? Frustracja sięga zenitu, ale ludzie oczekujący w kolejce tupią nogami, a sama kasjerka usilnie wypiera się błędu? Nie wycofuj się ze spuszczoną głową – sprawdź, do czego masz prawo i jak właściwie postąpić w takiej sytuacji!

Nieprawdziwa cena na półce a prawo konsumenta

Zwykle pozostają nam dwa wyjścia: albo kupić produkt za wyższą cenę, albo zrezygnować z zakupu. Czy można zrobić coś jeszcze? Jak udowodnić swoją rację i dochodzić swoich praw?

Jeśli rzeczywiście produkt został na półce oznaczony nieprawdziwą ceną, klient w rozumieniu prawa został oszukany. Mylące oznaczenia cenowe to wykroczenia, za które grozi kara grzywny. Każdy produkt na sklepowej półce musi być jasno określony nazwą oraz marką i oznaczony ceną oraz jednostkami miar.

Jeżeli przy danym produkcie widnieje oferta sprzedaży na daną cenę, klient ma prawo ubiegać się o sprzedaż artykułu właśnie po tej cenie. Stratę z racji błędnego oznaczenia bezwzględnie ponosi sprzedawca.

Konfrontacja przy kasie

Często rezygnujemy z dochodzenia swoich praw w momencie konfrontacji ze sprzedawcą. Ten zwykle tłumaczy zaistniałą sytuację przedawnieniem akcji promocyjnej i nieaktualną już ofertą. Pamiętajmy, że takie argumenty nie mają znaczenia w świetle prawa. Konsument ma prawo ubiegać się o rekompensatę i żądać sprzedaży za niższą cenę.

Gdy zorientujesz się po dokonanej transakcji…

Nierzadko dopiero z paragonu dowiadujemy się o tym, że zostaliśmy oszukani. Co możemy zrobić, jeśli już zapłaciliśmy?

Każdorazowo w takiej sytuacji sprzedawca ma obowiązek zwrócić pełną kwotę poniesioną przez klienta. W przypadku sprzeciwu ze strony sprzedawcy konsument ma prawo ubiegać się swoich praw drogą sądową. Pamiętajmy, że, jeśli zdecydujemy się na takie rozwiązanie, potrzebne nam będą dowody, np. udokumentowanie niepoprawnej ceny na półce z oznaczeniem terminowym i potwierdzeniem rozbieżności ceny na paragonie.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy